כפל ביטוח ואיך מתמודדים איתו

רבים מאיתנו אפילו לא יודעים שאנחנו פשוט רוכשים במהלך השנים פוליסות ביטוח שונות שמביאות אותנו לבזבז כספים מיותרים. אנחנו מוציאים אלפי שקלים בשנה רק על ביטוחים שונים.   ומדוע מדובר בבזבוז של כספים ? משום שבכמות לא מבוטלת של מקרים מסתבר שאנחנו רוכשים אותו ביטוח פעמיים משתי חברות שונות. אנחנו משלמים פעמיים, ולא בהכרח שבעת התרחשות האירוע הביטוחי באמת נוכל להנות מתשלום כפול.

בעשור האחרון על רקע הקידמה והשיפור ברמת החיים גברה מאוד המודעות בציבור בכל הקשור לחשיבות הביטוחים. כמו למשל לבטח את עצמנו ואת האנשים שיקרים לנו, או את הרכוש לנו . בשוק ישנם ביטוחים רבים מכל מיני סוגים,  ובדרגות כיסוי שונות. אנחנו עושים ביטוחים דרך מקום העבודה, באופן פרטי ודרך קופות החולים ואף דרך חסכונות פנסיונים שונים כמו ביטוח מנהלים . השילוב של ההיצע הרב של ביטוחים, הרצון בשיפור איכות החיים ורמת החרדה הגבוהה בציבור מביאים לא אחת למצב שבו אנחנו מבטחים את עצמנו יתר על המידה, גם בשביל השקט הנפשי, בביטוחים כפולים ויקרים  – כאלו שלא תמיד יש לנו בהם צורך אמיתי. רבים מאיתנו גם לא תמיד זוכרים שכבר עשינו ביטוח כזה או אחר, עוברים למקום עבודה חדש ושוכחים לבטל או לבדוק את הביטוח שיש לנו ממקום העבודה הקודם. אנחנו לא תמיד עוקבים אחרי הדיווחים ששולחים לנו מחברות הביטוח – גם משום שהדוחות האלה לא ברורים, ומכילים המון מידע ומספרים שקשה להבין בקריאה ראשונית.  כדי למנוע מצב כזה ניתן לבצע בדיקה מקצועית שתאתר את הכפילויות ותביא לחסכון לא מבוטל של כספים.

המשמעות של 'ביטוח כפול'

מצב של כפל ביטוחי הוא מצב בו אנחנו רוכשים מספר פוליסות ביטוח מגופים שונים – שמטרתן לבטח אותנו בהתרחשות של אותו אירוע ביטוחי. למשל כפל של ביטוח בריאות או של ביטוח סיעודי. הבעיה במקרים כאלו היא שלא תמיד נוכל להנות מפיצוי כפול, לעתים כן ולעתים לא, ולעתים רק פיצוי חלקי או יחסי. בעיה נוספת היא , שגם אם נוכל להנות מפיצוי כפול, הרי שלא תמיד משתלם כלכלית לבטח פעמיים ולשלם פרמיות כפולות לאורך השנים – משום שלא בהכרח יתממש האירוע הביטוחי.  והרי ברוב המקרים התממשות של ביטוח היא אירוע מצער וכואב בחיינו. בביטוחי בריאות למשל או בביטוחים נגד מחלות קשות לא תמיד משתלם כלכלית לבטח עצמנו פעמיים. חשוב לעשות את התחשיב הכלכלי הנכון שלוקח בחשבון את רמת הסיכון, רמת ההוצאה הביטוחית השוטפת שנוכל לעמוד בה ואת ההסתברות להפעלת הביטוח. חשוב גם לקרוא את ה"אותיות הקטנות" בפוליסות שכן ברכישה של אותו ביטוח בריאות כביכול משני גופים שונים יש לרוב הבדל בין הפוליסות. חשוב להיוועץ באיש מקצוע מומחה ובלתי תלוי , להבין את ההבדלים בין הפוליסות ולעשות את התחשיב הנכון ביחס לכדאיות כפל הביטוח או בחירה באחת מהפוליסות. ויש כאן שתי בעיות. לא תמיד אנחנו מודעים לכפילויות , וגם כאשר אנחנו מודעים לכפילויות אנחנו לא בהכרח יודעים איך לטפל בזה בצורה הנכונה והמשתלמת ביותר. רבים מאיתנו מתקשים לעשות לבד את הבדיקה וההשוואה הזו, בייחוד כאשר לכל אחד מאיתנו יש יותר מביטוח אחד.

כיצד מתמודדים עם כפל ביטוחי?

בעזרת טכנולוגיה מתקדמת של חיפוש והשוואת מידע ניתן היום לזהות  כפל הביטוח עבור כל אחד מאיתנו. הבדיקה היא מהירה ופשוטה ולא כרוכה בעלות כספית, והיא מתבצעת ביחס למרבית סוגי הביטוחים שקיימים היום בשוק כמו ביטוח סיעודי, ביטוח מחלות קשות, ביטוח בריאות, ביטוח תאונות אישיות, מקרים של אובדן כושר עבודה ועוד.

לאחר שזוהו הכפילויות הצעד הבא הוא  "לעשות סדר" מול חברות הביטוח. בין אם זה ביטול של חלק מהביטוחים הקיימים, שדרוג של אחרים ו\או איחוד. חשוב מאוד לבצע את התהליך הזה בצורה קפדנית ויסודית תוך שימת לב ל"אותיות הקטנות". משום כך מומלץ לעשות את כל הפרוצדורה הזו בסיוע של איש מומחה, מקצועי ובלתי תלוי. חשוב שתקבלו ליווי מאיש מקצוע כזה שלא מתוגמל בעמלות מחברות הביטוח ממכירת הפוליסות שלהן – אלא כזה שהוא נאמן רק לכם ותפקידו לספק לכם את פרופיל הביטוחים עם הערך הגבוה ביותר,  שנים רבות קדימה. כך תוכלו לחסוך בזבוז יקר של כספים ולהימנע ממצב שבו אתם תולים תקווה מיותרת בקבלת כספים.

השארת תגובה